Szanowni Czytelnicy! Oddaję w Państwa ręce kolejny numer „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. W nim szczególnie polecam Państwa uwadze artykuł autorstwa światowej sławy MDT Oliviera Briksa oraz prof. dr. Daniela Edelhoffa na temat odbudowy przebarwionych zębów przedniego odcinka przy użyciu technik minimalnie inwazyjnych. Polecam również praktyczne artykuły i fotorelacje polskich cenionych techników dentystycznych: Agnieszki Gągały, Arkadiusza Rutkowskiego i Zbigniewa Raszewskiego. Tych, którzy nie uczestniczyli w Zjeździe PTTD i VII Ogólnopolskim Kongresie Techniki Dentystycznej, gorąco zachęcam do lektury relacji z owych wydarzeń. Przypominam, że przyjmujemy zgłoszenia na II Sympozjum Nowoczesnej Techniki Dentystycznej, organizowane przez redakcję „NTD”. Sympozjum odbędzie się 21 września podczas tegorocznych targów CEDE w Poznaniu. Z wykładami i prezentacjami praktycznymi wystąpią tech. dent. Urszula Młynarska, Hilal Kuday CTD oraz David Reay MTD. Serdecznie zapraszam. W imieniu zespołu redakcyjnego życzę Państwu słonecznych wakacji, zasłużonego odpoczynku oraz udanego urlopu. Anna Olszewska-Adamowicz p.o. redaktor naczelnej
Cel, przed jakim stoimy jako lekarze i technicy, to dokonać właściwego wyboru materiału i techniki, który pozwoli odnaleźć balans pomiędzy zachowaniem zdrowych tkanek, trwałością, długoterminową estetyką nie tylko stworzonego przez nas uzupełnienia, ale również jego bardzo dobrej integracji i harmonii z tkankami miękkimi.
Wskazówką do osiągnięcia sukcesu może być system, który eliminuje indywidualny styl modelowania i gwarantuje wykonawstwo jednolitych rekonstrukcji w całym laboratorium.
Prezentujemy materiał, który łączy estetykę termoplastów ze sztywnością i możliwością uzyskania wysokiego połysku.
Żaden materiał stomatologiczny, który ma bezpośredni kontakt z organizmem człowieka, nie może wykazywać szkodliwego oddziaływania bezpośrednio na otaczające go tkanki zęba, śluzówkę oraz nie może być przenoszony do dalszych partii organizmu. Jednak nie ma czegoś takiego jak materiał całkowicie bioobojętny.
Nieuzupełnianie przedwcześnie utraconych zębów trzonowych w uzębieniu mlecznym może skutkować powstaniem nieprawidłowości zgryzowych w uzębieniu stałym.
Korony teleskopowe to elementy retencyjne z zakresu prac poziomu mistrzowskiego.
Cztery lata działalności Bożeny Florczyk na stanowisku prezesa Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych zostało docenione przez delegatów, którzy udzielili jej mandatu zaufania na kolejną kadencję.
Przyjazd do Polski znanych i cenionych specjalistów Jespera Finka Rathke'go oraz Koji Saito był niebywałą okazją do rozmowy na temat potencjału branży oraz możliwości technologicznych w konstruowaniu niezbędnych już w większości pracowni frezarek.
CAD/CAM to nie przyszłość, a teraźniejszość – podkreślał mistrz techniki dentystycznej Axel Rissmann. O różnicach pomiędzy techniką konwencjonalną a CAD/CAM rozmawialiśmy z trenerem firmy BEGO.
Art-DENT wraz z KSTD po raz siódmy zaprosili techników dentystycznych i lekarzy dentystów do dobrze już znanych wnętrz „Orlego Gniazda” w Szczyrku. Spotkanie wypełnił szczególnie praktyczny program naukowy.
Prezentujemy prace sześciu finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Techniki Dentystycznej.